Gelişmiş Arama
Kayıtlı Kullanıcılar
Kullanıcı:

Şifre:

Beni hatırla?

» Şifremi unuttum
» Kayıt
 
Rastgele Resim

Belgin Erdoğan
Belgin Erdoğan
Yorumlar: 0
vanresimleri
SİROZ KOMPLİKASYONLARI

SİROZ KOMPLİKASYONLARI

   
  

Önceki Resim:


   SİROZ BELİRTİ VE BULGULARI  

Sonraki Resim:


SİROZ TEŞHİS VE TEDAVİ   

 

SİROZ KOMPLİKASYONLARI
Açıklama: Özofagus varis kanaması

Karaciğer damar yatağının bozulması ve oluşan fibroz doku ile büzüşmesi sonucu kanın karaciğerden geçemeyip çevre damarlara yönelmesi ve fazla miktarda kan bu damarları genişletip varis oluşturur. Zaten pıhtılaşma faktörlerinin karaciğerden sentezindeki yetersizlik sonucu kanamaya eğilimli olan hastada özofagusta (yemek borusu) olan varislerin kanaması ciddi olarak yaşamı tehdit eder. Hasta büyük volümlerde kan kusar. Bu durumdaki hastanın acilen tam teşekküllü bir hastaneye yetiştirilmesi gerekir.

• Asit

Karaciğerin sentez fonksiyonlarında, sıvı elektrolit dengesinde ve karaciğer dolaşımında bozulma, portal yatakta basınç artışı sonucu karın içinde farklı miktarlarda sıvı birikimi olur.

• Ensefalopati

Karaciğerden geçerek temizlenmesi veya zararsız hale getirilmesi gereken toksik maddelerin bu işlevin yapılamaması sonucu beyni değişik derecelerde etkilemesi ile meydana gelir. Hastada başlangıçta kişilik değişiklikleri, huy değişikliği, uyku düzeninde değişiklik şaklinde başlar. Tablo ilerledikçe konuşma ve düşünme akıcılığı bozulur, uykuya meyil artar, şuur bulanıklığı, mental ve motor fonksiyonlarda yetersizlik ile devam eder. Tablonun ilerlemesi ile şuur kaybı ve koma gelişir.
Anahtar Kelimeler:  
Görüntülenme Sayısı: 797
İndirme Sayısı: 0
Oylama Sonucu: 0.00 (0 oy kullanılmış)
Gönderen: vanresimleri

Resim veya fotoğraflarınızın tarafınızdan izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden sitemizde kullanıldığını tespit ettiyseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz. Mail adresimiz: vanresimleri@gmail.com - Vanhaberleri.NET - Vanhaberleri.ORG - Aylık Bebek

RSS Feed: SİROZ KOMPLİKASYONLARI (Yorumlar)

van haber Gezi Rehberi oyun oyna picture Imágenes Gece Hayatı Aylik Bebek